Benim Senaryoma Hoşgeldiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Benim Senaryoma Hoşgeldiniz..

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

PİRAYE[Canan Tan]

5 posters
YazarMesaj
sweet399
Yeni üye
Yeni üye
sweet399

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 7:29 pm

PİRAYE[Canan Tan] Piraye111
Kitap Adı : PİRAYE
Orjinal Adı : PİRAYE
Yazarı : CANAN TAN
Türü : ROMAN

Canan Tan, bir ilk romanla okurlarının karşısına çıkıyor: "Piraye".

Genç ve güzel Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almıştır. Genç kızın babasıdır Piraye ismine tutkun olan; diğer kızı da babanın Nazım Hikmet hayranlığından payını alır: Hatice. Babanın açıklaması ilginçtir ki bu açıklama romanın temalarından birini de oluşturacaktır: "Piraye, Nazım Hikmet’in karısı. Tam adı Hatica Piraye’dir. Nazım Hikmet’in onun için yazdığı şiirler ve mektuplar, edebiyatımızın gerçek yüz aklarıdır."

Piraye’nin babasının bu açıklaması karşısında ilk tepkisi şaşkınlıktır: "(...) Babam elinden kitap düşmeyen, aydın bir insandı. Ama onun, kızlarına bir şairin -hem de yasaklı bir şairin- karısının adını verecek kadar edebiyat tutkunu olduğunu yeni keşfediyordum."
Piraye’nin doğduğu günden bu yana içinde taşıdığı edebiyat ve şiir tohumları hayatının bir bölümünde ilişkilerine de yansıyacaktır.

Roman, genç bir kızın aile, okul, aşk ve evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahip; yazar, yarattığı kadın kahramanın yaşantısına bir ’kadın duyarlılığı’ ile yaklaşıyor. Romanın ilk sayfalarında idealleri olan genç bir kız olarak tanıştığımız Piraye, sayfalar ilerledikçe ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak, aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

"Piraye" romanını bir ’dram’ haline getiren ise genç kızın evlilik ve evlilik sonrası
yaşantısı olacaktır; Piraye, üniversite öğreniminin hemen ardından Diyarbakır’a gelin gidecektir.

"Piraye"yi yakın çevrenizde aramayın sakın," diyor Canan Tan. "Hem onun, hem de romandaki diğer karakterlerin hayal ürünü olduklarını belirtmeme, bilmem gerek var mı? Ama uzak şehirdeki şarkının nihavent olduğunu söyleyen Nazım Hikmet ve
"Gözlerin hani?" diye soran Ahmed Arif gerçek."
ÖzGe
Admin
Admin
ÖzGe

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 7:40 pm

çok saqol cnm..
güzel bir kitap canan tan yazında daha bir hoş oluyor :d
http://bizimtayfamz.yetkinforum.com
EzGi
Yeni üye
Yeni üye
EzGi

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 7:51 pm

Canan Tan'In KitapLarını Her Zaman Çok BeğenmişimDir...
Buda OnLardan Biri..
Saol Dadlmm..Smile
!..Gülnur..!
Yeni üye
Yeni üye
!..Gülnur..!

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 10:26 pm

bu kitabı çok duymuştum sağol canım
sweet399
Yeni üye
Yeni üye
sweet399

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeÇarş. Nis. 29, 2009 11:52 am

İnanılmaz bir kitap!!!
Eline alan bitirene kadar bırakmıyor şahsen bende öyle oldu..
İçinde aşk ve karakterler çoq farklı..
Ama sonu yine hüzünlü!!!
Süper bir kitap okumayan varsa okusun tavsiye ederim!!!
AsYa
Yeni üye
Yeni üye
AsYa

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Mayıs 05, 2009 5:15 pm

ben bu kitabını okumadım ama yüreğim seni çok sevdi adlı kitaba başladım gerçekten çok sürükleyici bir kitap Laughing
AsYa
Yeni üye
Yeni üye
AsYa

PİRAYE[Canan Tan] Empty
MesajKonu: Geri: PİRAYE[Canan Tan]   PİRAYE[Canan Tan] Icon_minitimeSalı Mayıs 05, 2009 5:15 pm

sağol cnm[b]

PİRAYE[Canan Tan]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» En Son Yürekler Ölür..(Canan Tan)